Menu

48 33 814 41 59 almontsystem@almontsystem.pl

Ciepły ogród zimowy

Ogrzewanie ogrodu zimowego zapewnia odpowiedni poziom ciepła nawet mroźne dni. Wśród propozycji ogrzewania dostępnych na rynku są m.in. ogrzewanie podłogowe, kanałowe, ścienne oraz klimatyzatory.

ogrod-zimowy-411
ogrod-zimowy-05

Wybór konstrukcji ogrodu zimowego

Ogrody zimowe, czyli oranżerie nie są wynalazkiem naszych czasów. Już od kilku stuleci są spotykane w Europie, ale dziś ich popularność i dostępność zdecydowanie wzrosła. Kiedyś były głównie ozdobą pałaców i ogrodów arystokracji, która wykorzystywała oranżerie do uprawy np. drzewek cytrusowych. Dziś ogrody zimowe nie są niczym niezwykłym również w małych domach jednorodzinnych. Znakomicie wpisują się również w trend budownictwa energooszczędnego, które jest związane z poprawą bilansu cieplnego budynków. Ogrody dobudowywane do budynków mogą również stanowić dodatkową barierę akustyczną.

Przed budową ogrodu zimowego warto zastanowić się, jakie funkcje ma on spełniać oraz jakie mamy wobec niego oczekiwania. Wnętrze wymarzonego ogrodu zimowego powinno być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Dobrym krokiem będzie uwzględnienie tego już na etapie przygotowania projektu domu, bowiem dzięki temu otrzymamy nie tylko spójną formalnie całość oraz doskonałe połączenie konstrukcji ogrodu zimowego ze ścianami budynku, ale również efektywnie wykorzystamy możliwości tego pomieszczenia. Jednak nawet w przypadku oranżerii dobudowywanej do już istniejącego budynku może ona świetnie spełniać zamierzone funkcje.

Konstrukcja z przegrodą

Ogród zimowy może pozostać nieogrzewany – tu wiele zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić. Jeśli np. chcemy w nim przechowywać doniczkowe rośliny ogrodowe nieodporne na mrozy oraz rośliny pokojowe, które zimą preferują umiarkowany chłód, nieogrzewana, przylegająca do budynku oranżeria będzie dobrym rozwiązaniem. Do jej konstrukcji można wykorzystać tańsze profile nieocieplone (czyli takie bez przegrody termicznej) z pojedynczym przeszkleniem. I nawet w tej sytuacji zimą temperatura nie spadnie w takim ogrodzie poniżej zera, najczęściej znajduje się ona w przedziale 5-15°C. Będzie on doskonale spełniał rolę bufora cieplnego, który zredukuje straty ciepła zimą, a latem będzie chronił budynek przed nadmiernym nagrzaniem. Nieogrzewany ogród zimowy może również odgrywać rolę przeszklonej werandy wejściowej z „zimującą” lub tropikalną zielenią zewnętrz. Dzięki niej wejście do budynku będzie prezentowało się niezwykle oryginalnie.

Jeśli natomiast zdecydują się Państwo na wykorzystanie ogrodu zimowego przez cały rok, na pewno będzie potrzebne w nim ogrzewanie i wentylacja. W ten sposób uzyskamy tzw. ogród ciepły. W tym celu można rozbudować domową instalację c.o. o ogrzewanie podłogowe lub grzejniki ścienne w oranżerii.

Ogród ciepły powiększy powierzchnię mieszkalną budynku. Może stać się miejscem wypoczynku, rekreacji (można wstawić tu np. stół bilardowy), ale też pracy. Dobrze dobrany system ogrzewania i wymiany powietrza zapewni odpowiedni klimat w ogrodzie. Straty ciepła związane z dużą powierzchnią przeszkleń zostaną zrównoważone przez ciepło słoneczne pozyskiwane z zewnątrz i akumulowane w murowanych fragmentach ścian oraz w podłodze. W przypadku tego rodzaju ogrodu konstrukcja jest tworzona z tzw. profili ciepłych, a jej wypełnienie – z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej – nie wyższym niż 1,1 W/(m2•K). W prawidłowo zbudowanym ogrodzie ogrzewanym temperatura zimą wynosi powyżej 10°C, zwykle w przedziale pomiędzy 15° a 25°C.

W ogrodzie ciepłym nawet delikatne rośliny będą miały doskonałe warunki do rozwoju.

Partnerzy

Wyróżnienia

manufaktura
TS-Aluminium-logo-o
logo-aliplast
logo-poprawione
firma-roku
godło