Menu

48 33 814 41 59 almontsystem@almontsystem.pl

Co warto wiedzieć o ogrodach zimowych?

Budowa ogrodu zimowego to spore przedsięwzięcie – dlatego przed przystąpieniem do jego planowania i realizacji warto poświęcić czas na zastanowienie, jakiego ogrodu zimowego Państwo potrzebują. Jednym z ważniejszych pytań, jakie należy sobie zadań jest to o funkcję ogrodu. Czy ma on być jadalnią, biurem, pokojem dziecięcym, czy też może uzupełnieniem ogrodu. Od tego, jakie będą oczekiwania klienta i jego rodziny zależy m.in. wielkość ogrodu zimowego, styl jego aranżacji oraz wygląd wnętrza i materiały.

Fotolia-30399400-Subscription-Monthly-M
ogrod-zimowy-41

Od czego zacząć?

Kluczowe są nasze oczekiwania wobec ogrodu zimowego. Każda osoba planująca takie przedsięwzięcie powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy najważniejszy jest dla niej końcowy efekt estetyczny, czy też może powiększenie powierzchni mieszkalnej. Równie ważne jest, czy ogród zimowy ma nam pomóc w oszczędzaniu energii konwencjonalnej dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. A może będzie on z założenia tylko miejscem do uprawy roślin?

Ogrody zimowe mogą być w zależności od przeznaczenia ogrzewane (ciepłe ogrody zimowe lub nie (zimne ogrody). Te ostatnie nadają się do wykorzystania tylko latem oraz w czasie ciepłej jesieni czy wiosny. Zimą temperatura spada w takim ogrodzie do 5-15o C.

Nieogrzewany ogród zimowy może być dobrym buforem między domem a światem zewnętrznym – i skutecznie chronić budynek przed ucieczka ciepła zimą oraz zbytnim nagrzewaniem się latem.

Ogród zimowy powinien być oddzielony od części mieszkalnej drzwiami, by uniknąć strat ciepła. Rośliny w takim nieogrzewanym ogrodzie musza mięć zapewnioną odpowiednią ochronę np. w postaci szkła zespolonego termoizolacyjnego.

 

Jak oszczędzać ciepło?

Dobra izolacja cieplna pozwala na oszczędzanie energii nawet w nieogrzewanych ogrodach zimowych. Otóż szkło przepuszcza krótkofalowe promieniowanie słoneczne, które następnie odbija się od podłogi oraz ścian i już jako promieniowanie długofalowe, nie może się wydostać z powrotem na zewnątrz i powoduje wzrost temperatury w naszym zielonym salonie.

Jeśli wiosną i latem po prostu otworzymy drzwi do ogrodu zimowego, możemy za darmo ogrzewać pomieszczenia i zaoszczędzić w ten sposób na kosztach ogrzewania.

Niewątpliwą zaletą ogrzewanego ogrodu zimowego jest fakt, że można z niego korzystać przez cały rok. Dom zyskuje w ten sposób atrakcyjną powierzchnię mieszkalną – którą można zaaranżować jako salon, jadalnię, pracownię czy nawet basen. Można tu urządzić miejsce do siedzenia dla kilku osób, wstawić stoliki oraz donice z roślinami. Minimalna powierzchnia w przypadku takiego ogrodu zimowego to 12 m2. Oczywiście jeśli tylko mają Państwo taką możliwość, warto aby to pomieszczenie było większe, co poprawi komfort jego użytkowania.

Partnerzy

Wyróżnienia

manufaktura
TS-Aluminium-logo-o
logo-aliplast
logo-poprawione
firma-roku
godło