Menu

48 33 814 41 59 almontsystem@almontsystem.pl

Lokalizacja ogrodu zimowego

Już na etapie tworzenia projektu ogrodu zimowego należy wybrać, czy ma on być nowym budynkiem, przybudówką, ogrodem mieszkalnym czy też może pomieszczeniem dla roślin.

ogrod-zimowy-72-1
ogrod-zimowy-05-1

Co na początek?

Oczywistym faktem jest, że kwestia wyboru lokalizacji ogrodu zimowego zależy od wielu czynników takich jak na przykład wielkość działki oraz kształt i położenie domu. Osoby rozpoczynające taką inwestycję są ograniczone przez plany zagospodarowania przestrzennego i przepisy budowlane oraz inne budynki.

Jeszcze przed przystąpieniem do wykonania ogrodu zimowego należy wziąć pod uwagę wpływ mrozu, promieni słonecznych czy ogólnie warunków atmosferycznych na przeszkoloną konstrukcję ogrodu. Pamiętajmy o tym zwłaszcza, jeśli temperatura i wilgotność w naszym ogrodzie zimowym mają mieć wpływ na warunki panujące w domu i na zaopatrzenie budynku w energię.

Najlepsza lokalizacja

Osoby planujące budowę ogrodu zimowego zazwyczaj chcą usytuować go od południowej, nasłonecznionej strony domu. Jednak należy też zwrócić uwagę na to, by ogród stanowił spójną całość z mieszkaniem.

Zdecydowanie najłatwiej wybrać dobrą lokalizację ogrodu zimowego, jeśli uwzględnimy go już przy tworzeniu planów nowego domu. W przypadku gdy decydujemy się na dobudowę ogrodu do budynku, który już istnieje, mamy raczej ograniczone pole manewru w zakresie jego lokalizacji. Wówczas trzeba szukać rozwiązań kompromisowych.

Jeśli zabudowa od strony południowej jest niemożliwa, warto rozważyć opcje zabudowy od strony południowo-wschodniej albo południowo-zachodniej. Jeśli zdecydujemy się na budowę ogrodu zimowego od wschodu, może on odgrywać rolę pokoju śniadaniowego, w którym rano będzie towarzyszyć nam słońce. Natomiast ogród zimowy od zachodu może być świetnym uzupełnieniem pokoju do pracy, w którym słońce będzie obecne dopiero w godzinach popołudniowych.

Południe – pierwszy wybór

Oszczędności energii oraz wykorzystaniu ciepła pochodzącego ze słońca z pewnością służyć będzie budowa ogrodu zimowego po stronie południowej. Jak wskazują obliczenia ekspertów, optymalnym położeniem będzie ukierunkowanie ogrodu na południe z przesunięciem ok. 30st. na wschód lub na zachód.

Jednak to rozwiązanie ma również swoje minusy. Jednym z nich jest fakt, że latem w tak nagrzanym ogrodzie trudno wytrzymać – temperatura sięgać w nim może 500oC, dlatego niezbędne jest jego zaciemnienie i regularne wietrzenie.

Jeśli zastawiają się Państwo, czy lepiej zdecydować się w ogrodzie zimowym na wewnętrzne rolety czy żaluzje zewnętrzne, podpowiadamy, że te drugie będą lepszym wyborem. Zapewnią one tak upragniony w upalne dni cień, a do tego wchłoną energię słoneczną, nie przepuszczając jej do wnętrza pomieszczenia.

 

Fotolia-30399400-Subscription-Monthly-M1
Climax-01

Możliwości strony północnej

Budowa ogrodu zimowego od strony północnej też ma swoje zalety. Przy tej lokalizacji zyskamy pewność, że pomieszczenie nie będzie nagrzane, dzięki czemu może służyć jako wygodne atelier czy miejsce do pracy. A rozproszone światło słoneczne wystarczy, by nagrzać pomieszczenie.

A może wschód lub zachód?

Jeśli cenią Państwo umiarkowane warunki, optymalnym wyborem może okazać się wschód lub zachód. Ogród zimowy na wschodzie może być odpowiednim pomieszczeniem do pracy lub pokojem śniadaniowym. Natomiast usytuowanie go na zachodzie zrobi z niego świetne miejsce np. na romantyczne spotkania.

Okrywamy inne możliwości

Prostym sposobem na budowę ogrodu zimowego jest zabudowa tarasu, który przylega do domu. W przypadku domu piętrowego taka przybudówka może być poprowadzona aż do samego dachu, łącznie z balkonem. Tak czyniąc zyskamy w domu dodatkową powierzchnię na dwóch poziomach. W budynkach dwuskrzydłowych można zabudować szkłem przestrzeń znajdującą się między częściami domu – i ta oto otrzymamy pomieszczenie mieszkalne, które służyć nam będzie niezależnie od warunków atmosferycznych. Podobną rolę może pełnić umeblowany łącznik usytuowany między domem a garażem.

Warto zaznaczyć, że w ogrodach zimowych połączonych z dachem lub znajdujących się na nim, uzyskamy lepsze oświetlenie i tym samym – lepsze możliwości zagospodarowania przestrzeni oraz posadzenia roślin. Szklana zabudowa wejścia do domu to gwarancja skutecznej ochrony przed kaprysami pogody.

Partnerzy

Wyróżnienia

manufaktura
TS-Aluminium-logo-o
logo-aliplast
logo-poprawione
firma-roku
godło