Menu

48 33 814 41 59 almontsystem@almontsystem.pl

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Konstrukcja ogrodów zimowych daje możliwość wyboru optymalnego dla klienta rodzaju ogrzewania. Do najchętniej wybieranych systemów ogrzewania należą: ogrzewanie podłogowe, kanałowe, ścienne oraz klimatyzatory.

11659461-823883684333486-4051868808954972251-n
11402815-823883764333478-5645580445705713953-o

Ogrzewanie podłogowe: wodne i elektryczne

Ogrzewanie podłogowe cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Nawet przy ujemnym temperaturach i śniegu podłoga jest ciepła, tak że można chodzić po niej nawet bez butów.

Posadzkę z wodnym lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym najrozsądniej jest pokryć terakotą lub płytami kamiennymi.

Specjaliści odradzają stosowania w ogrodach zimowych desek czy parkietu, gdyż drewno charakteryzuje się małą przenikalnością cieplną. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne. Jego niewątpliwą zaletą jest również fakt, że ten rodzaj ogrzewania obejmuje całą powierzchnię podłogi, dzięki czemu możemy mieć pewność, że ciepło dotrze do każdego zakątka pomieszczenia. Z kolei minusem tego rozwiązania jest fakt, że w przypadku dużej powierzchni trudniej zmienić jej temperaturę.

Jeśli w ogrodzie zimowym dojdzie do dużego nasłonecznienia i nagłych zmian temperatury, system ogrzewania podłogowego może potrzebować 2-3 godzin, by prawidłowo zadziałać.

Posadzka z ogrzewaniem podłogowym podczas zmian temperatury kurczy się i rozszerza – warto mieć to na uwadze i zapobiec pękaniu zewnętrznego fundamentu i płyty podłogowej. W tym celu należy instalację grzewczą oddzielić od nich specjalną elastyczną warstwą.

Grzejniki kanałowe

Dobrą alternatywą dla ogrzewania podłogowego mogą być grzejniki kanałowe (konwekcyjne). Jest to rozwiązanie niedrogie w wykonaniu. Zainstalowane w ogrodzie zimowym grzejniki będą zasilane są poprzez istniejącą instalację grzewczą. Przy wewnętrznej krawędzi szklanych ścian ogrodu prowadzony jest kanał, w którym właśnie są montowane grzejniki. Kanał przykryty jest kratką wentylacyjną, która jest na tyle mocna, że można po niej chodzić. Powietrze unoszące się z grzejników omywa i osusza taflę szkła ściany, przez co nawet przy dużej różnicy temperatur między wnętrzem ogrodu a zewnętrzem, na wewnętrznej powierzchni szyby nie osadza się para wodna. Ponadto, grzejniki skonfigurowane z termostatem, szybko reagują na zmianę temperatury i skutecznie utrzymują zadaną temperaturę w pomieszczeniu ogrodu zimowego. Niestety, minusem tego rozwiązania jest fakt, że grzejniki konwencyjne trudno się czyści.

Grzejniki ścienne

Innym wartym rozważenia rozwiązaniem są grzejniki ścienne – oczywiście pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednie miejsce na ich montaż. Na pewno zachęcająca dla klientów może być niska cena zakupu i montażu tego rodzaju grzejników. Mogą one zostać zawieszone na murowanej ścianie domu, do której dostawiono ogród – ale wówczas może okazać się, że będzie tam znacznie cieplej niż przy ścianach przeszklonych. Chyba lepszym wyjściem będzie montaż ich tuż przy oknach, ale przy założeniu, że szyby nie sięgają podłogi. Wówczas grzejniki nie będą zasłaniać okien, a do tego nie będą widoczne z zewnątrz. Aby uzyskać zamierzony efekt, warto tu zdecydować się na postawienie murku klinkierowego lub ścianki z profili.

Klimatyzatory

Klimatyzatory dają możliwość łatwej i szybkiej kontroli warunków termicznych we wnętrzu. Nowoczesne i bardzo wydajne urządzenia dostępne obecnie na rynku pozwalają precyzyjnie programować temperaturę w pomieszczeniach. Przy wyborze klimatyzatora do ogrodu zimowego warto zwrócić uwagę na to, by zamontować urządzenie dwufunkcyjne, wyposażone również w funkcje chłodzenia i grzania powietrza oraz rekuperacji, czyli  wymiany powietrza we wnętrzu. Ta ostatnia gwarantuje stosowanie ich latem i zimą. Systemy klimatyzacji są jednak kosztowne, również w zakresie eksploatacji.

Partnerzy

Wyróżnienia

manufaktura
TS-Aluminium-logo-o
logo-aliplast
logo-poprawione
firma-roku
godło