Menu

48 33 814 41 59 almontsystem@almontsystem.pl

Oświetlenie ogrodu zimowego

Kolejnym istotnym elementem, który warto uwzględnić już przy projektowaniu ogrodu zimowego jest jego oświetlenie. Wybór źródła światła zależy m.in. od rodzaju roślin i ich zapotrzebowania na światło w naturalnym środowisku.

Climax-02
Fotolia-49547198-Subscription-Monthly-M

Jak dobrać źródło światła do ogrodu?

Wiadomo jednak, że większość roślin prawidłowo się rozwija dopiero w świetle o natężeniu powyżej 2000 Ix (luksów). Rośliny wyjątkowo światłolubne powinny mieć w ogrodzie zimowym zapewnione oświetlenie o natężeniu od 10 000 do 20 000 lx, natomiast cieniolubne od 5000 do 10 000 lx.

Co będzie jeśli zamontujemy w ogrodzie zimowym zbyt mocne oświetlenie? Wówczas nie tylko wnętrze oranżerii będzie bardzo nagrzane, ale także może dojść do poparzenia roślin. Promieniowanie słoneczne składające się z fal średnich i krótkich może w dużym stopniu przenikać przez szklaną powłokę. Tylko niewielka część zostaje odbita przez pokrycie oraz podłoże i rośliny. Reszta ulega przemianie w fale długie i dzięki zjawisku konwekcji zostaje przekazana powietrzu.

Fale długie nie są w stanie wydostać się z powrotem przez szyby i pozostają” uwięzione” we wnętrzu. Dlatego nawet jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura, oszklone pomieszczenie się nagrzeje. Warto o tym pamiętać przy budowie ogrodu zimowego i kierować się zasadą, że im mniejsza przepuszczalność szkła w zakresie fal długich, tym lepiej. W tych miesiącach, gdy promieni słonecznych jest niewiele, konieczne jest zamontowanie dodatkowych źródeł światła w ogrodzie zimowym.

Partnerzy

Wyróżnienia

manufaktura
TS-Aluminium-logo-o
logo-aliplast
logo-poprawione
firma-roku
godło