Menu

48 33 814 41 59 almontsystem@almontsystem.pl

Planowanie ogrodu zimowego

Od pomysłu na ogród zimowy i jego projektu do jego realizacji jest kilka istotnych etapów do przejścia. Ale nagrodą za pomyślne zaliczenie każdego z nich będzie własna domowa oranżeria, której urokami będą się mogli Państwo cieszyć przez lata.

ogrod-zimowy-72
ogrod-zimowy-05

Pierwszy krok: formalności

Na początku realizacji każdego przedsięwzięcia jest jego projekt. W przypadku ogrodu zimowego dobrze uwzględnić go już przy budowie domu – wówczas będzie stanowił z nim harmonijną całość. Jeśli natomiast klient chce dodać ogród zimowy do już istniejącego budynku, należy zamówić projekt w firmie zajmującej się budową takich konstrukcji. Dopiero gdy będą Państwo w posiadaniu gotowego projektu, możecie wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę (w przypadku gdy powierzchnia konstrukcji przekracza 25 m2).

Fragment prawa budowlanego

Budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki

Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę można przejść do kolejnego kroku, jakim jest podpisanie umowy z wykonawcą. W dokumencie tym powinny zostać zawarte informacje dotyczące m.in. kosztu świadczonych usług, ich zakresu oraz termin, w którym ogród zimowy ma zostać oddany do użytku.

Zaczynamy budowę od fundamentów

Montaż ogrodów zimowych jest prowadzony na zbrojonych ławach lub płytach fundamentowych z betonu. Płyty betonowe mogą zarazem stanowić gotowy podkład pod posadzkę. Kolejnym krokiem jest oddylatowanie fundamentów ogrodu od fundamentów domu poprzez umieszczenie pomiędzy nimi przekładki ze styropianu. Do tego fundamenty powinny zostać zabezpieczone poziomą izolacją przeciwwilgociową (mogą to być np. dwie warstwy papy), a płyta fundamentowa lub betonowa wylewka zrobiona między ławami powinna być ocieplona styropianem. Prawidłowo wykonane fundamenty powinny wystawać 15 cm ponad powierzchnię gruntu, dzięki czemu ścianki ogrodu zimowego będą chronione przed kroplami deszczu rozpryskującymi się o ziemię, a szyby zachowają dłużej czystość.

Kilka słów o konstrukcji

Konstrukcja ogrodu zimowego składać się będzie z aluminiowych profili, które często są już dostarczane na miejsce budowy przycięte na wymiar, a nawet już częściowo zmontowane. Szkielet konstrukcji połączony jest z fundamentem i ścianami dyblami ze stali. Wolne miejsce między ścianami a profilami powinno zostać wypełnione pianką poliuretanową, której zadaniem jest ochrona wnętrza ogrodu przed ucieczką ciepła. Na zewnątrz pianka musi być zabezpieczona przed słońcem i wilgocią, najlepiej z wykorzystaniem samoprzylepnej taśmy polipropylenowej.

Climax-Panorama-02
Climax-01

Szkło i wypełnienia dachu i ścian

Pomiędzy elementy konstrukcyjne wkładane są szyby zespolone dostarczane razem z resztą konstrukcji. Szyby te składają się z dwóch tafli szkła, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. Szyby mogą być pokryte powłoką, która odbija promienie słońca albo ogranicza ich przenikanie, najbardziej jednak polecanym przez ekspertów rozwiązaniem jest szkło bezbarwne, które zapewnia maksymalną ilość światła również w pochmurne dni oraz zimą.

Jeśli natomiast zależy nam mniejszym dopływie promieni słonecznych, można zastosować takie sprawdzone rozwiązania jak markizy, rolety, żaluzje, można zasadzić też rośliny, które latem zatrzymają większość ciepła.

Konstrukcja ogrodu zimowego obejmuje również otwierane okna i drzwi prowadzące na zewnątrz. Zapewniają one pomieszczeniu odpowiednią wentylację. Z kolei jeśli chodzi o dach, jego podstawę stanowią profile zwane krokwiami o maksymalnej długości 7mb. Między krokwiami montowane są lub płyty komorowe z poliwęglanu – jednak jeśli wybiorą Państwo ten drugi produkt, należy mieć świadomość, że płyty te są mniej trwałe od szyb i przepuszczają mniej światła. Są za to bardziej lekkie i odporne na rozbicie.

A co z rynnami?

Warto też pamiętać o takich elementach niezbędnych do budowy ogrodu zimowego jak rynny i obróbki blacharskie. Te ostatnie są montowane na styku dachu ze ścianą lub kilkoma ścianami domu. Pełnią one funkcję zabezpieczającą przed przeciekami, które mogłyby wystąpić np. podczas ulew czy roztopów. Montowane są one też wokół fundamentów – do odprowadzania wody, która ścieka po szybach ogrodu zimowego poza jego ściany. Natomiast rynny, jak łatwo się domyślić, odprowadzają wodę z połaci dachu.

Podłoga i ogrzewanie

Jeśli montaż ogrodu zimowego zakończył się sukcesem, czas pomyśleć o posadzce i ogrzewaniu. Na podłodze dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne – trwałe, wygodne i łatwe w pielęgnacji. Kiedy na dworze jest niska temperatura, oranżeria powinna być ogrzewana. W tym celu można zamontować grzejniki bądź wybrać opcję ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego). Ciekawym i modnym teraz rozwiązaniem może być klimatyzacja, która zimą zapewni odpowiednie nagrzewanie w ogrodzie zimowym, a latem go schłodzi do przyjemniejszej temperatury.

Partnerzy

Wyróżnienia

manufaktura
TS-Aluminium-logo-o
logo-aliplast
logo-poprawione
firma-roku
godło